Szkoła dobrych praktyk

W roku szkolnym 2011/2012 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Sokołowsku zakończyliśmy realizację projektu
„I Ty możesz zostać dziennikarzem”.

To już trzeci projekt unijny realizowany w naszej szkole na przestrzeni 3 lat. Wcześniej prowadzone były projekty „Sztuka sposobem na nudę
i szansą na rozwój najmłodszych mieszkańców gminy Mieroszów”, realizowany wraz z projektem „Najlepsza pora pójść do przedszkola. Zespół Szkolno – Przedszkolny wzbogaca i wydłuża czas pracy”. Był to okres wzmożonej pracy dla nas – nauczycieli oraz naszych dzieci i rodziców.

t1T1-Z2

Ostatni projekt edukacyjny był skierowany do uczniów klas IV – VI, chociaż na zajęciach można było spotkać także uczniów klasy III. W naszej szkole od pięciu lat z powodzeniem działa koło dziennikarskie. Malutkie grono „dziennikarzy – zapaleńców” przekazuje sobie gazetkę z rąk do rąk starając się utrzymać jej wysoki poziom. I można z czystym sumieniem napisać, że jak na razie, uczniowie jak i gazetka poziom utrzymuje,
o czym świadczą liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich. Jako opiekunki koła, a zarazem pomysłodawczynie projektu chciałyśmy rozpropagować działania dziennikarskie wśród społeczności uczniowskiej, wciągnąć nasze dzieci w świat pisania i czytania. Świat tajemniczy, którego nie stworzy, ani nie wypełni milion wpisów na Twitterze, czy też Facebooku.

„I Ty możesz zostać dziennikarzem” to pierwszy krok do pisania artykułów, wywiadów, reportaży, ale też pierwszy w kształtowaniu umiejętności społecznych, czy też określaniu swoich predyspozycji zawodowych. W ramach projektu uczestnicy poznali proces powstawania gazety
w wałbrzyskiej redakcji i spotkali się z redaktorem naczelnym „Tygodnika Wałbrzyskiego” Panem Rafałem Palaczem. Mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzenia Telewizji Wrocław. Pod przewodnictwem Pana Piotra Kasprzyckiego rozpoczęła się wielka podróż młodzieży po magicznej krainie telewizji. Na zakończenie projektu gościliśmy z wizytą w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektaklu „Czerwony Kapturek”
w reżyserii Jerzego Połońskiego. Po przedstawieniu spotkaliśmy się z aktorem Pawłem Pawlikiem na warsztatach teatralnych, które wyzwoliły
w uczniach jeszcze większą chęć uczestnictwa w kulturze i uświadomiły im, jak ważne są przeżycia artystyczne w kształtowaniu wrażliwości
i rozwoju każdego człowieka. Sztuka miała być także bodźcem do napisania recenzji przez uczestników projektu. Pracując z dziećmi przez pół roku na warsztatach dziennikarskich miałyśmy świadomość, że niekoniecznie od razu wszyscy zostaną laureatami literackiej nagrody Nike, ale być może jest to pierwszy krok do wspaniałej przygody i zawodowej kariery.

_________________________
Katarzyna Hawrot
Nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Sokołowsku


1259859
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
4
558
4

Twoje IP: 10.21.1.11

DODN


Informator


Platforma Fronter